«... Коли оголений чоловік на білому коні обличчям до хвоста
сім разів пожежу об'їздить - вогонь і згасне ...»
«... А коли пожежа почнеться від небесного вогню - треба
гасити її молоком ...»
«... Щоб пожежа не трапилася у будинку, потрібно тримати чорного кота або чорного собаку, або чорного півня або чорну курку ...»
У кожного народу є подібні повір'я. Історія пожежної справи, як і у будь-який інший сфери діяльності людської, має свої легенди. Ні, в цьому будинку на вулиці Володарського, 1 м. Миколаєва пожежні притчі спеціально не збирають. У виставково-експозиційному центрі, колись Управління пожежної охорони, а тепер Головного управління ДСНС України у Миколаївській області зберігає свою історію професія вогнеборців з часів її становлення.
Основна форма роботи виставково-експозиційного центру, або як ми звикли називати - музею пожежної охорони - проведення екскурсій. Екскурсії проводяться безкоштовно у будь-який день тижня. У залежності від категорії відвідувачів, вони носять оглядовий або тематичний характер. Екскурсовод бере до уваги особливості груп, враховуючи вік і рід діяльності своїх слухачів, намагається переконати їх в тому, що успіх боротьби з вогнем та іншими надзвичайними ситуаціями, багато в чому, залежить від них самих, а також правильності перших дій та своєчасного повідомлення про те, що трапилося до служби 101. Музею вже двадцять сім років, заснований він у 1986 році, і знають про нього дуже багато у місті.
Виставково-експозиційний центр відвідує безліч людей і дітей зокрема. Не рідкість тут і зарубіжні гості - у книзі відгуків чимало їхніх записів. Найвдячнішими відвідувачами є діти. Вони не тільки уважно слухають екскурсовода, але й активно беруть участі в ігрових конкурсах і вікторинах, задають питання на цікаві теми.
Виставка постійно оновлюється,
сьогодні вона повністю реконструйована, розширилася експозиція, додані й оновлені стенди. Ми хочемо розповісти, з чого ж складається виставково-експозиційний центр Головного управління ДСНС України у Миколаївській області.
Вже на вході відвідувачів зустрічає великий гіпсовий барельєф, на якому зображені динамічні фігури пожежних. Експонати музею розміщені у чотирьох залах.
Експозиція першого залу - ми називаємо його історичним - розповідає про історію розвитку пожежної справи в країні і нашої області. У залі розміщені макети кінних виїздів, першої пожежної машини, старовинний пожежний дзвін, ручний пожежний насос ПН-100, вік якого більше 80 років. Але, навіть, не дивлячись на «свій похилий вік», пожежний ручний насос на сьогоднішній день знаходиться в робочому стані, його часто використовують для проведення конкурсів серед дітей під час проведення акцій та шоу-програм. Блищать на подіумі химерні пожежні каски різних років.
Особливу увагу в цьому залі відведено картині Альфонса Жаба «На пожежу», яка розповідає про героїчну професію пожежних. Картина датується 1907 роком. За цю роботу випускник Академії мистецтв Альфонс Костянтинович Жаба у 1977 році отримав звання художника. Картина довгий час перебувала в Миколаївському обласному художньому музеї ім.В.В.Верещагіна і потребувала проведення реставраційних робіт. Влітку 2012 року завдяки представникам музею, при підтримці товариства з обмеженою відповідальністю «РУССАЛ», депутата обласної ради Дмитра Фалько були проведені реставраційні роботи. 27 грудня картина знову зайняла своє місце в історичному залі і всі відвідувачі виставки можуть бачити цей рідкісний експонат.
Про основні функції профілактичної діяльності можна дізнатися у другому залі, причому наочно, на діючих макетах. Подовгу затримуються відвідувачі біля макету, де показані найбільш характерні причини пожеж: хтось не скористався електричною підставкою для праски, хтось одночасно увімкнув в електромережу кілька потужних споживачів електроенергії, хтось необережно повівся з горючою рідиною і сталася пожежа. У подібних випадках багато людей губляться, не знають, що робити. У результаті створюється складна, а часом і трагічна обстановка. Тому відвідувачам розповідається не тільки про те, як уникнути пожеж у побуті, але й як поводитися, якщо пожежа все-таки сталася. Звичайно, як і у будь-якому музеї, тут є експонати, особливо популярні у відвідувачів. Наприклад,
експонат сучасного житлового висотного будинку - досить складна інженерна споруда, в якій передбачений цілий комплекс заходів протипожежного захисту: незадимлювані сходові клітки, сходи-переходи, система димовидалення та інше. У житті все це повинно перебувати у постійній готовності. Між тим, деякі мешканці таких будинків перекривають люки-переходи на балконах, виводять з ладу систему димовидалення, відключають засоби протипожежної автоматики. А на даному макеті можна простежити, як працює ця складна система і наскільки вона необхідна в житті.
Відведено в цьому залі і місце профілактичній роботі з дітьми. Це проведення фестивалів Дружин юних пожежних, конкурсів та вікторин на знання правил безпечної життєдіяльності. Крім того, у даному залі представлені найкращі роботи переможців конкурсів дитячого малюнка та поробок на протипожежну тематику.
Третій зал представлений макетами практичної роботи рятувальників, які ліквідують найрізноманітніші надзвичайні ситуації, від банальних «побутових» пожеж, до витоку отруйних речовин і загорянь на складах паливно-мастильних матеріалів. Привертає увагу діорама «Пожежа нафтобази». На тлі розбурханої вогненної стихії, що охопила всю центральну частину, рятувальники намагаються приборкати полум'я. Макет створений на реальних подіях пожежі на нафтобазі, яка відбувалася в 1967 році в м.Миколаєві. З давніх часів Миколаїв славився своїми суднобудівними заводами, проте і у цій галузі трапляються пожежі, які відрізняються від інших особливою складністю пожежогасіння. Тому, макет «Гасіння корабля в порту» викликає особливе зацікавлення у відвідувачів.
Є в цьому залі місце, відмінне від інших особливою суворістю. Аварія на Чорнобильській АЕС, яка сталася 26 квітня 1986 року, назавжди залишила незгладимий слід в нашій історії і людській пам'яті. Тут відведено цілий стенд пам'яті трагедії, на якому представлені фрагменти ліквідації аварії, фотографії, документи та особисті речі ліквідаторів.
Сьогодні Миколаївські рятувальники продовжують славні традиції героїв минулого.
Кожен день на бойове чергування в області заступає більше 200 рятувальників та близько 155 одиниць техніки. Схема роботи пожежно-рятувальних підрозділів з моменту отримання повідомлення про подію і до з'ясування причин її виникнення відображена на одному зі стендів третього залу.
У четвертому залі представлені макети техніки, яка на сьогоднішній день знаходиться на озброєнні в пожежно-рятувальних підрозділах. Тут також можна побачити пожежно-технічне обладнання й обмундирування рятувальників. Також в цьому залі відведено стенд, присвячений пожежно-прикладного спорту. На ньому розміщені фотографії спортсменів і ветеранів миколаївського гарнізону з пожежно-прикладного спорту. Тут також представлений заслужений тренерський склад, який довгі роки готує спортсменів до змагань. Про перемоги і досягнення Миколаївської команди з пожежно-прикладного спорту наочно свідчать численні грамоти та кубки.
Духовним символом і святинею рятувальників є Ікона Божої матері «Неопалима купина» - захисниця від пожеж та інших нещасть. У день вшанування цієї ікони - 17 вересня, рятувальники відзначають своє професійне свято - День рятівника. Тому саме тут розміщені фотографії лауреатів та номінантів акції «Герой - рятувальник року».
Є у музеї одна кімната, оформлена зі сумною строгістю. Це так звана «кімната жахів». На її стінах розміщені фотографії людей, врятованих з вогню. Показано розвиток пожежі у кімнаті. Кімната озвучена - тут відтворюються крики про допомогу, які супроводжуються тривожним музичним супроводом. Саме тому огляд цієї кімнати справляє особливе враження на відвідувачів.
Усе разом - барвисті стенди, діючі макети виконані на сучасному художньому рівні. В оформленні музею використані різноманітні жанри: вітражі, художні полотна, картини, графічні репродукції з малюнками. Знайомлячись з експонатами, відвідувачі переконуються у тому, яких успіхів досягли люди, чиє покликання завжди бути на передовій боротьби з вогнем. Працює і пересувна фотовиставка, яка складається з 10 стендів. Усі фотографії, представлені на стендах, відображають реальні події, які відбувалися в Миколаївській області.
Про те, що музей залишає яскраве враження, свідчать численні записи у книзі відгуків: «Захоплений побаченим!», «Спасибі творцям виставки!» - так говорять і пишуть в книзі відгуків наші відвідувачі. Це обнадіює і вселяє упевненість в тому, що виставка приносить користь в пропаганді знань безпеки, допомагає запобігти виникненню певних нестандартних життєвих ситуацій і, безумовно, допомагає зберегти людські життя.
Запрошуємо усіх бажаючих відвідати експозиційно-виставковий центр за адресою: м.Миколаїв, вул. 2-га Екіпажна, 1 з понеділка по п'ятницю з 8.00 до 17.00. Заявки приймаються за телефонами: (0512) 49-06-48,49-06-55.
ГУ ДСНС України у Миколаївській області